185k views
3 votes
Kelly plan to fence in her yard. The fabulous fence company charges $3.25 per foot of fencing and $15.57 an hour for labor. If Kelly needs 350 feet of fencing and the installers work a total of 6 hour installing the fence , how

much will she owe the fabulous fence company.

User ASHISH R
by
7.4k points

1 Answer

3 votes

Answer:

Kelly will owe $1320.92 to the fabulous fence company.

Explanation:

There is a cost related to the number of hours and a cost per feet. So the total cost is:


T = C_(h) + C_(f)

In which
C_(h) is the cost related to the number of hours and
C_(f) is the cost related to the number of feet.

Cost per hour

Each hour costs $15.57.

They work for 6 hours total. So


C_(h) = 15.57*6 = 93.42

Cost per feet

Each feet costs $3.25.

Kelly needs 350 feet. So


C_(f) = 350*3.25 = 1137.5

The total cost is:


T = C_(h) + C_(f) = 93.42 + 1137.5 = 1230.92

Kelly will owe $1320.92 to the fabulous fence company.

User Akro
by
6.7k points