92.9k views
4 votes
A bike travels 35.896 meters in 6.25 seconds. The average speed is then calculated.

How many significant figures should be in the resulting calculation?


3 significant figures

4 significant figures

2 significant figures

8 significant figures

1 Answer

7 votes

Answer:

5.74

Three significant figures

Explanation:

Distance =35.896m

Time =6.25

Speed = distance / time

= 35.896/6.25

=5.74

User Januson
by
7.0k points