197k views
3 votes
Using the equation below, calculate the number of grams of CO that can react completely with 78.9 g Fe2O3

Fe2O3(s) + 3CO(g) → 2Fe(s) + 3CO2(g)

1 Answer

4 votes

Answer:

41.51 g of CO

Step-by-step explanation:

The balance chemical equation for given double displacement reaction is,

Fe₂O₃ + 3 CO → 2 Fe + 3 CO₂

Step 1: Calculate moles of Fe₂O₃:

Moles = Mass / M.Mass

Moles = 78.9 g / 159.68 g/mol

Moles = 0.494 moles

Step 2: Calculate moles of CO:

According to equation,

1 mole of Fe₂O₃ reacted with = 3 moles of CO

so,

0.494 moles of Fe₂O₃ will react with = X moles of CO

Solving for X,

X = 0.494 mol × 3 mol ÷ 1 mol

X = 1.482 moles of CO

Step 3: Calculate Mass of CO as:

Mass = Moles × M.Mass

Mass = 1.482 mol × 28.01 g/mol

Mass = 41.51 g of CO

User Tremby
by
7.5k points