Answer:
(a) -0.636 m/s²
(b) -19.08 N
Step-by-step explanation:
Given:
Mass of the rocket (m) = 30.0 kg
Initial velocity of rocket (v) = 5.00 m/s
Initial time of rocket (t₁) = 3.00 s
Final velocity of the rocket (u) = -2.00 m/s
Final time of rocket (t₂) = 14.0 s
(a)
Acceleration is given as the rate of change of velocity. Therefore,

Therefore, the acceleration of the rocket is 0.636 m/s².
(b)
From Newton's second law, we know that, force acting on a body is equal to the product of its mass and acceleration.
So, the force acting on the rocket is given as:

Therefore, the force acting on the rocket is -19.08 N.
The negative sign implies the force acts in the direction opposite to motion.