171k views
2 votes
A store in Minnesota advertises that on a holiday, everything is 20% off. A person buys shoes for $40 and socks for $10. In Minnesota there is no tax on shoes or socks. What is the final price?

1 Answer

3 votes

The final price is $ 40

Solution:

A store in Minnesota advertises that on a holiday, everything is 20% off

Discount = 20 %

A person buys shoes for $40 and socks for $10

Therefore, Total price before discount is given as:

Total price = 40 + 10 = 50

Therefore,

Total price before discount = $ 50

Discount = 20 %

Therefore, discount price is 20 % of 50


Discount\ price = 20 \% * 50\\\\Discount\ price = (20)/(100) * 50\\\\Discount\ price = 10

Thus the discount price is $ 10

Final price is given as:

Final price = Total price before discount - discount price

Final price = 50 - 10 = 40

Thus the final price is $ 40

User Driechel
by
7.5k points