Yo sup??
Let the total marks obtained by the 16 students be S
77=S/16
S=1232
When Taqeesha takes the test let her score be x
78=S+x/17
1326=1232+x
x=94
Therefore the answer is option E.94
Hope this helps.
7.7m questions
10.3m answers