The final velocity is of the car is 35
.
Step-by-step explanation:
The car initially moves in the velocity 20
. It then accelerated by 3
for 5 seconds.
The formula to find final velocity,

: initial velocity of the car.
a: acceleration rate.
t: time.
: final velocity
From the given information,
= 20
.
a=3
.
t= 5s.
=20+3(5).
=20+15.
=35
.
∴The final velocity of the moving car is 35
.