171k views
1 vote
Berto has $12 to put gas in his car. If gas costs $3.75 per gallon,which ordered pair raw laying number of gallons of gas, x,to the total cost of gas ,y , includes the greatest amount of gas berto Can buy?

2 Answers

5 votes

Answer:

(3.2, 12)

Explanation:

Total cost for gas = $12

Cost per gallon = $3.75

Letting total cost of gas be y and number of gallons be x, maximum number of gallons of gas he can buy would be ;

Total cost of gas/ cost per gallon = 12 / 3.75 = 3.2 gallons

Therefore , the coordinate pair (x, y) = (3.2, 12)

User Vadim  Kovrizhkin
by
5.3k points
6 votes

Answer:

Amount of gas = 3.2 gallons

Required coordinate pair is (3.2, 12)

Explanation:

Let x be the number of gallon of gas.

Given:

Berto has ⇒ y = $12

Gas cost per gallon ⇒ $3.75

Solution:

Using below formula.

Number of gallon of gas =
(Total\ cost)/(Gas\ cost\ per\ gallon)

Now, we substitute total cost and gas cost per gallon.


x=(12)/(3.75)


x=3.2\ gallon\ of\ gas

Therefore, Berto can buy 3.2 gallon of gas and required coordinate pair is (3.2, 12).

User Lemon Kazi
by
5.3k points