162k views
9 votes
A 20-ounce bottle of lotion costs $3.95. How much does each ounce cost?\

User Diablo
by
8.2k points

2 Answers

9 votes

Answer:

$0.1975

Explanation:

Do $3.95 divided by 20 so you can find the proportion of 1 ounce

User Settheline
by
7.7k points
7 votes

Answer:

$0.20

Explanation:

3.95/20 = 0.1975

0.1975 would round up to 0.20

User Aariba
by
8.9k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.