Answer:
(c) 43.
Explanation:
Given:
Margin of error (E) = 2
Sample variance
= 44
Confidence level = 95%
The z- value at 95% confidence level is 1.96.
The sample using the provided information can be calculated as:

Hence, the correct option is (c) 43.