109k views
4 votes
Ramon earns $1,835 each month and pays $53.50 on electricity. To the nearest tenth of a percent, what percent of Ramon's earnings are spent on electricity each month?

1 Answer

3 votes

2.9 percent of Ramon's earnings are spent on electricity each month.

Explanation:

given

Amount that Ramon earns each month=$1835

Amount Ramon pays on electricity=$53.5

we have to calculate what percentage of $1835 is $53.5


1835* x/100=53.5\\x=53.5*100/1835\\=2.9

The amount spent on electricity is 2.9% of his earnings

User Ayoub ZAROU
by
6.9k points