Answer:
201.73g
Step-by-step explanation:
From the chemical reaction above, it can be seen that 3 moles of hydrogen yielded 2 moles of ammonia.
Now, 17.8 moles of hydrogen will yield a certain number of moles of ammonia. To get this certain number of moles: we have (17.8 * 2)/3 = 11.87 moles
Hence, 17.8 moles of hydrogen will produce 11.87 moles of ammonia. Now, we proceed to calculate the mass of ammonia produced.
The mass of ammonia produced is the molar mass of ammonia multiplied by the number of moles of ammonia.
The molar mass of ammonia is 14 +3(1) = 17g/mol
Now the mass produced is thus 17 * 11.87 = 201.73g