203k views
2 votes
$12.95 for 3 pounds of nuts or $21.45 for 5 pounds of nuts

User Danjam
by
6.3k points

1 Answer

2 votes

First, find the base rate of both of the numerals, to do this simply divide the price by the number of units.

12.95 divided by 3 is 4.32 ( rounded to nearest cent )

21.45 divided by 5 is 4.29 ( rounded to nearest cent )

So, if you want the better deal ( which is what I've interpreted ), then 5 pounds of nuts is the better deal BY 3 cents.

Hope this helps, if not, comment below please!!!!

User Shiju Samuel
by
7.8k points