Answer:
Explanation:
I am assuming the discount comes before the tax...so I am figuring it that way.
if ur getting 35% off, then ur actually paying 65% of the total price
65% of 17,100 = 0.65(17,100) = 11,115....this is with the discount, without the tax
so tax is 2%.....
2% of 11,115 = 0.02(11,115) = 222.30...this is the tax
total price = 11,115 + 223.30 = $ 11,337.30 <===