177k views
4 votes
10mL volume of 75mM EtOH is necessary for an experiment. What volumes of 1M EtOH and water should be mixed to obtain the working concentration?

User Annie Kim
by
6.4k points

1 Answer

6 votes

Answer: Volume of the 1M EtOH and water should be 0.75 ml and 9.25 ml respectively to obtain the working concentration.

Step-by-step explanation:

According to the dilution law,


C_1V_1=C_2V_2

where,


C_1 = molarity of stock solution = 1M


V_1 = volume of stock solution = ?


C_2 = molarity of diluted solution = 0.075 M (1mM=0.001M)


V_2 = volume of diluted solution = 10 ml

Putting in the values we get:


1M* V_1=0.075M* 10ml


V_1=0.75ml

Thus 0.75 ml of 1M EtOH is taken and (10-0.75)ml = 9.25 ml of water is added to make the volume 10ml.

Therefore, volume of the 1M EtOH and water should be 0.75 ml and 9.25 ml respectively to obtain the working concentration

User Azatoth
by
7.6k points