33.1k views
2 votes
A package of 6 pairs of insulated gloves cost $33.54. What is the unit price of gloves

User Bjrnt
by
5.8k points

2 Answers

7 votes
33.54 divided by 6 = $5.59 so one pair of gloves is $5.59
User Cppguy
by
5.2k points
1 vote
33.54/6 = each globe costs 5.59
User Hamza Hasan
by
5.5k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.