menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
A package of 6 pairs of insulated gloves cost $33.54. What is the unit price of gloves
asked
May 6, 2021
33.1k
views
2
votes
A package of 6 pairs of insulated gloves cost $33.54. What is the unit price of gloves
Mathematics
middle-school
Bjrnt
asked
by
Bjrnt
5.8k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
7
votes
33.54 divided by 6 = $5.59 so one pair of gloves is $5.59
Cppguy
answered
May 8, 2021
by
Cppguy
5.2k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
1
vote
33.54/6 = each globe costs 5.59
Hamza Hasan
answered
May 11, 2021
by
Hamza Hasan
5.5k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
5.6m
questions
7.3m
answers
Other Questions
What is the value of x? (-4) - x = 5
Can someone help me with 5??? ASAP?
1/7 + 3/14 equivalent fractions
185g in the ratio 2:3
(3x1,000,000)+(3x100,000)+(2x100) what is this number written in standard form?
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org