128k views
3 votes
When the concentration of A in a reaction was changed from 1.60M to 0.80 M , the half life increased from 2.0 min to 4.0 min at 25C. Calculate the the order of the reaction and the rate constant .

User Totoro
by
8.4k points

1 Answer

2 votes

Answer :

The order of reaction is, 2 (second order reaction).

The value of rate constant is,
0.31M^(-1)min^(-1)

Explanation :

Half life : It is defined as the time in which the concentration of a reactant is reduced to half of its original value.

The general expression of half-life for nth order is:


t_(1/2)\propto (1)/([A_o]^(n-1))

or,


(t_(1/2)_1)/(t_(1/2)_2)=([A_2]^(n-1))/([A_1]^(n-1))

or,


n=\left((\log((t_(1/2))_1)/((t_(1/2))_2))/(\log((A)_2)/((A)_1))\right )+1 .............(1)

where,


t_(1/2) = half-life of the reaction

n = order of reaction

[A] = concentration

As we are given:

Initial concentration of A = 1.60 M

Final concentration of A = 0.80 M

Initial half-life of the reaction = 2.0 min

Final half-life of the reaction = 4.0 min

Now put all the given values in the above formula 1, we get:


n=\left ((\log (2.0)/(4.0))/(\log(0.80)/(1.60))\right )+1


n=2

Thus, the order of reaction is, 2 (second order reaction).

Now we have to determine the rate constant.

To calculate the rate constant for second order the expression will be:


t_(1/2)=(1)/(k* [A_o])

When,


t_(1/2) = 2.0 min


[A_o] = 1.60 M


2.0min=(1)/(k* 1.60M)


k=0.31M^(-1)min^(-1)

Thus, the value of rate constant is,
0.31M^(-1)min^(-1)

User Orbital
by
8.2k points