60.2k views
1 vote
Pens were on sale 4 for $1.24

A. what was the price per pen?
B. how much would 100 pens cost?

1 Answer

3 votes

The price per pen is $ 0.31

The cost of 100 pens is $31

Solution:

Given that, Pens were on sale 4 for $1.24

Which means, 4 pens are sold are $ 1.24

Then cost of 1 pen is found by dividing 1.24 by 4


\text{cost of 1 pen } = \frac{\text{cost of 4 pens }}{4}


\text{cost of 1 pen } = (1.24)/(4) = 0.31

Thus one pen costs $ 0.31

B. how much would 100 pens cost?

The cost of 100 pens is found by multiplying 0.31 by 100


\text{Cost of 100 pens } = \text{ cost of 1 pen } * 100


\text{Cost of 100 pens } =0.31 * 100\\\\\text{Cost of 100 pens } = 31

Thus cost of 100 pens is $ 31

User Rounak
by
5.5k points