154k views
5 votes
Golden Enterprises started the year with the following: Assets $107,000; Liabilities $37,000; Common Stock $67,000; Retained Earnings $3,000. During the year, the company earned revenue of $5,700, all of which was received in cash, and incurred expenses of $3,350, all of which were unpaid as of the end of the year. In addition, the company paid dividends of $1,700 to owners. Assume no other activities occurred during the year. The amount of Golden's retained earnings at the end of the year is:

1 Answer

4 votes

Answer:

$3,650

Step-by-step explanation:

Given that,

Assets = $107,000;

Liabilities = $37,000;

Common Stock = $67,000;

Retained Earnings = $3,000

Amount of net income:

= Revenue - Expenses

= $5,700 - $3,350

= $2,350

Closing retained earnings:

= Retained earnings at the start + Current year net income - Dividends paid

= $3,000 + $2,350 - $1,700

= $3,650

Therefore, the Golden's retained earnings at the end of the year is $3,650.

User Britta
by
6.8k points