Answer : The volume of the hydrogen at STP is, 36.8 mL
Explanation :
Combined gas law is the combination of Boyle's law, Charles's law and Gay-Lussac's law.
The combined gas equation is,

where,
= initial pressure of gas = 751 torr
= final pressure of gas at STP = 760 torr
= initial volume of gas = 40.0 mL
= final volume of gas at STP = ?
= initial temperature of gas =

= final temperature of gas at STP =

Now put all the given values in the above equation, we get:


Therefore, the volume of the hydrogen at STP is, 36.8 mL