199k views
3 votes
If Mandy walks 1/4 mile in 3.75 minutes, how far will she walk in 1/2 hour

User Lok Jun
by
6.6k points

2 Answers

0 votes
2 miles is your answer
User PatrickTulskie
by
6.8k points
4 votes

Answer:

2miles

Explanation:

mandy 3.75mins wallks 1/4 miles(0.25miles)

so the speed of her is P=0.25/3.75 mile/min

1/2hour=30mins

in this time

she can walk: speed X time= 0.25/3.75 X 30=2miles

User Deotyma
by
7.3k points