Answer:
Height, the blood will rise in Tube=1.5396 m
Step-by-step explanation:
Given Data:
Maximum blood pressure in the upper arm=

Density of human blood=

g=9.8m/s^2
Density of mercury=
≅13600 Kg/m^3 (From Internet)
Required:
Height, the blood will rise in Tube=?
Solution:
Pressure of blood=Pressure of mercury

On rearranging the above Equation:



Height, the blood will rise in Tube=1.5396 m