menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
A package of 5 pairs of insulated socks costs $33.95. What is the unit price of the pairs of socks?
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
A package of 5 pairs of insulated socks costs $33.95. What is the unit price of the pairs of socks?
asked
Apr 25, 2021
50.7k
views
4
votes
A package of 5 pairs of insulated socks costs $33.95. What is the unit price of the pairs of socks?
Mathematics
middle-school
Danirod
asked
by
Danirod
8.1k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
3
votes
Each sock costs$ 6.79
33.95÷5 =6.79
6.79 × 5 = 33.95
Xpeiro
answered
May 1, 2021
by
Xpeiro
6.8k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Nov 18, 2024
137k
views
A package of 5 pairs of insulated socks costs $33.45. What is the unit price of the pairs of socks ?
Willian Ribeiro
asked
Nov 18, 2024
by
Willian Ribeiro
8.3k
points
Mathematics
high-school
2
answers
1
vote
137k
views
asked
Sep 6, 2021
30.9k
views
A package of 4 pairs of insulated socks costs $33.16. What is the unit price of the pairs of socks? PLEase help!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1
Ankit Popli
asked
Sep 6, 2021
by
Ankit Popli
8.5k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
0
votes
30.9k
views
asked
Apr 25, 2023
126k
views
A package of 6 pairs of insulated socks costs $33.54. What is the unit price of the pairs of socks?
Haemse
asked
Apr 25, 2023
by
Haemse
7.3k
points
Mathematics
college
2
answers
20
votes
126k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org