50.7k views
4 votes
A package of 5 pairs of insulated socks costs ​$33.95. What is the unit price of the pairs of socks​?

User Danirod
by
7.0k points

1 Answer

3 votes

Each sock costs$ 6.79

33.95÷5 =6.79

6.79 × 5 = 33.95

User Xpeiro
by
6.0k points