66.4k views
3 votes
The air in a room has a pressure of 1 atm, a dry-bulb temperature of 24C, and a wet-bulb temperature of 17C. Using the psychrometric chart, determine (a) the specific humidity, (b) the enthalpy (in kJ/kg dry air), (c) the relative humidity, (d ) the dew-point temperature, and (e) the specific volume of the air (in m3/kg dry air).

User Marj
by
6.8k points

1 Answer

3 votes

Answer:

(a) Relative Humidity = 48%,

Specific humidity = 0.0095

(b) Enthalpy = 65 KJ/Kg of dry sir

Specific volume = 0.86 m^3/Kg of dry air

(c/d) 12.78 degree C

(e) Specific volume = 0.86 m^3/Kg of dry air

User DaveN
by
7.3k points