8.1k views
3 votes
Olympic runner competing in a long distance event finishes with a time of 2 hours, 27 minutes, and 25 econds. The event has a distance of 25.9 miles. What is the average speed of the runner in km /h? Number km/ h

User Meril
by
7.3k points

1 Answer

4 votes

Answer:

16.97km/h

Step-by-step explanation:

to calculate average speed we divide the total distance and the total time:


v=(distance)/(time)

we need distance in kilometres, so we must convert 25.9 miles to kilometres:

since 1 mile = 1.61 kilometres

then 25.9 miles = 25.9(1.61km)

--> 25.9 miles = 41.7 km

We have the distance, now we need the time in hours.

The total time was 2 hours, 27 minutes, and 25 seconds, so:

2 hours = 2 hours

27 minutes = 27/60 hours = 0.45 hours

25 seconds = 25/60 minutes = 0.4166/60 hours = 0.00694 hours

we sum all this and we get:

time = 2hous + 0.45 hours + 0.00694 hours = 2.45694 hours

now we can calculate average velocity in km/h:


v=(distance)/(time)=(41.7km)/(2.45694 h) =16.97km/h

User TimVK
by
7.3k points