135k views
2 votes
The percentages of voters classed as Liberals in three different election districts are divided as follows: in the first district, 21 percent; in the second district, 45 percent; and in the third district, 75 percent. If a district is selected at random and a voter is selected at random from that district, what is the probability that she will be a Liberal

1 Answer

5 votes

Answer:

47%

Explanation:

Chance of liberal in first district = 21%

Chance of liberal in second district = 45%

Chance of liberal in third district = 75%

Assuming that all districts are equally likely to be selected, the probability that a randomly selected voter is a liberal is given by the average of the probability of a voter being a liberal in each district:


P = (0.21+0.45+0.75)/(3)= 47\%

The probability that she will be a Liberal is 47%.

User Jonathan Dodds
by
7.6k points