119k views
0 votes
The natural market sells a 10 ounce jar of peanut butter for $3.85. They also sell bulk peanut butter for $5.50 per pound. Which is the better buy?

1 Answer

4 votes

Answer:

For one pound of the jar of peanut butter cost $6.16, so better buy is bulk peanut butter for $5.50 (one pound)

User ISkore
by
5.6k points