Answer:
(a) Time period is 14.98 s
(b) Frequency is 0.667 Hz
(c) Wavelength is 33.5 m
(d) Speed is 22.34 m/s
Solution:
As per the question:
No. of wave crest, n = 5
Time taken, t = 74.9 s
Distance between two successive crest, d = 33.5 m
Now,
To calculate:
(a) Time period of the wave, T can be calculated as:
(1)
where
f = frequency of the wave
The frequency of the wave is given by the no. of wave crest passed in time t:

Substitute f = 0.667 Hz in eqn (1):

(b) Wave's frequency is calculated as:

(c) Wavelength of the wave,
:
The wavelength of the wave can be defined as the distance between two successive crests of the wave.
Thus
Distance between the two successive crests of the wave, d = 33.5 m
Hence, the wavelength,

(d) The speed of the wave can be given by the relation:
