Answer: The density of given solution is 1.73 g/mL
Step-by-step explanation:
We are given:
85 % phosphoric acid solution
This means that 85 grams of phosphoric acid is present in 100 grams of solution
To calculate the volume of solution, we use the equation used to calculate the molarity of solution:

Given mass of phosphoric acid = 85 g
Molar mass of phosphoric acid = 98 g/mol
Molarity of solution = 15 M
Putting values in above equation, we get:

To calculate the density of substance, we use the equation:

Mass of solution = 100 g
Volume of solution = 57.82 mL
Putting values in above equation, we get:

Hence, the density of given solution is 1.73 g/mL