116k views
1 vote
At the store you can buy 11 oranges for 4.29. what would the cost of 17 oranges be ?

1 Answer

6 votes

Answer:

6.63

Explanation:

Cost of 11 oranges = 4.29

Cost of 1 orange = 4.29/11 = 0.39

Cost of 17 oranges = 0.39*17 = 6.63

User Changus
by
5.6k points