40.0k views
5 votes
Angelo brought apples and bananas at the fruit stand. He bought 20 pieces of fruit and spent $11.50 apples cost $.50 and bananas cost $.75 each

User Ben Zifkin
by
6.1k points

1 Answer

6 votes

Angelo bought 14 apples and 6 bananas

Solution:

Let "a" be the number of apples bought

Let "b" be the number of bananas bought

Cost of 1 apple = $ 0.50

Cost of 1 banana = $ 0.75

He bought 20 pieces of fruit. Therefore,

number of apples bought + number of bananas bought = 20

a + b = 20 -------- eqn 1

He spent $ 11.50. Therefore, we frame a equation as:

number of apples x Cost of 1 apple + number of bananas x Cost of 1 banana = 11.50


a * 0.50 + b * 0.75 = 11.50

0.50a + 0.75b = 11.50 ------- eqn 2

Let us solve eqn 1 and eqn 2

From eqn 1,

a = 20 - b ------ eqn 3

Substitute eqn 3 in eqn 2

0.50(20 - b) + 0.75b = 11.50

10 - 0.5b + 0.75b = 11.50

0.25b = 11.50 - 10

0.25b = 1.5

Divide both sides of equation by 0.25

b = 6

Substitute b = 6 in eqn 3

a = 20 - 6

a = 14

Thus he bought 14 apples and 6 bananas

User Jfalexvijay
by
6.4k points