Answer:
74 Ω
Step-by-step explanation:
Data provided in the question:
Maximum value of the current that can be provided = 500 mA
= 500 × 10⁻³ A
Applied voltage set for the system = 37 V
Now,
The smallest resistance that can be measured
= [ Applied voltage ] ÷ [ Maximum current that can be applied ]
= 37 ÷ ( 500 × 10⁻³ )
= 74 Ω