94.9k views
5 votes
Two particles, one with charge − 3.77 μC −3.77 μC and one with charge 4.39 μC, 4.39 μC, are 4.34 cm 4.34 cm apart. What is the magnitude of the force that one particle exerts on the other?

1 Answer

3 votes

Answer:

the magnitude of the force that one particle exerts on the other is 79.08 N

Step-by-step explanation:

given information:

q₁ = 3.77 μC = -3.77 x 10⁻⁶ C

q₂ = 4.39 μC = 4.39 x 10⁻⁶ C

r = 4.34 cm = 4.34 x 10⁻² m

What is the magnitude of the force that one particle exerts on the other?

lFl = kq₁q₂/r²

= (9 x 10⁹) (3.77 x 10⁻⁶) (4.39 x 10⁻⁶)/(4.34 x 10⁻²)²

= 79.08 N

User Ildar Akhmetov
by
6.9k points