Answer:
66.28 s
Step-by-step explanation:
Step 1:
Acceleration,a=

Time,t=9.75 min=

1 min=60 s
Initial velocity,u=

We have to find the final velocity of train.
We know that

Substitute the values

Step 2:
Now, initial velocity,u=41.425m/s
Deceleration,a=

Because the train velocity decreases
Final velocity, v=0
Again, substitute the values in the above formula




Hence, the train takes 66.28 s to come to stop from velocity 41.425m/s.