Answer:
(a) 2.88×10⁻² W/m²
(b) 8.36×10⁻³ W/m²
Step-by-step explanation:
The intensity of sound from an isotropic point source, with distance L is given as
I = P/(4πL²) .................................... Equation 1
Where I = intensity of sound, P = Power from the source, L = length, π = pie.
(a)
1.4 m from the source.
I = P/(4πL²)
Given: P = 0.71 W, L = 1.4 m, π = 3.14.
Substitute into equation 1
I = 0.71/(4×3.14×1.4²)
I = 0.71/24.6176
I = 0.0288 W/m².
I = 2.88×10⁻² W/m²
(b) 2.6 m from the source.
Given: P = 0.71 W, L = 2.6 m, π = 3.14
Substitute into equation 1
I = 0.71/(4×3.14×2.6²)
I = 0.71/84.9056
I = 0.00836 W/m²
I = 8.36×10⁻³ W/m²