Answer:
The correct answer is C.
Step-by-step explanation:
Giving the following information:
Sales Revenue $156,000
Cost of Goods Sold $66,000
Operating Expenses $67,500
Net Income $22,500
Number of Units Sold 20,000
To calculate the unitary cost of product sold we need to divide the total cost of goods sold by the number of units sold:
Unitary COGS= Total cogs/number of units
Unitary COGS= 66,000/20,000= $3.3 per unit