9.0k views
1 vote
Five Seasons is a merchandiser of packed foods. The company provides the following information for the​ year: Sales Revenue $ 156 comma 000 Cost of Goods Sold 66 comma 000 Operating Expenses 67 comma 500 Net Income 22 comma 500 Number of Units Sold 20 comma 000 How much was the unit cost per item of product​ sold? (Round your answer to the nearest​ cent.) A. $ 6.68 B. $ 7.80 C. $ 3.30 D. $ 101.13

User Babernethy
by
6.5k points

1 Answer

6 votes

Answer:

The correct answer is C.

Step-by-step explanation:

Giving the following information:

Sales Revenue $156,000

Cost of Goods Sold $66,000

Operating Expenses $67,500

Net Income $22,500

Number of Units Sold 20,000

To calculate the unitary cost of product sold we need to divide the total cost of goods sold by the number of units sold:

Unitary COGS= Total cogs/number of units

Unitary COGS= 66,000/20,000= $3.3 per unit

User Riot Goes Woof
by
8.0k points