50.6k views
0 votes
what is the distance on a map in centimeters between two features if they are 7.6 km apart on the ground and the map has a scale of 1. 125000

User Prewett
by
6.1k points

2 Answers

3 votes

Final answer:

The distance on the map between the two features is 6.08 centimeters.

Step-by-step explanation:

To find the distance on a map in centimeters between two features if they are 7.6 km apart on the ground and the map has a scale of 1:125000, you can use the scale factor formula: Distance on Map = Distance on Ground / Scale

Plugging in the values: Distance on Map = 7.6 km / 125000 = 0.0000608 km

Since 1 km = 100000 centimeters, multiply by 100000 to convert km to cm:

Distance on Map = 0.0000608 km × 100000 cm/km = 6.08 cm

Therefore, the distance on the map between the two features is 6.08 centimeters.

User Bcat
by
6.9k points
5 votes

Answer:

6.08 cm

Step-by-step explanation:

We are given that

Ratio =1:125000

Let x be the distance on a map between two features .

The distance between two features on ground=y=7.6 km

According to question


(x)/(y)=(1)/(125000)

Substitute the values then we get


(x)/(7.6)=(1)/(125000)


x=(7.6)/(125000)=0.0000608 km

We know that


1km=100000 cm

0.0000608 km=
0.0000608* 100000=6.08cm

Hence, the distance between two features on the map=6.08 cm

User Kevin Jung
by
7.5k points