The unit rate would be 0.85. If you divide 3.40 by 4 you 0.85
Answer:
$0.85 per tomato
Explanation:
A unit rate is the cost for one item. Like $0.99 for this one bag of skittles.
So $3.40 divided by four is $0.85.
5.7m questions
7.5m answers