109k views
5 votes
Four tomatoes cost $3.40. What is the unit rate?

User Bilak
by
5.5k points

2 Answers

0 votes

The unit rate would be 0.85. If you divide 3.40 by 4 you 0.85

User Nxu
by
5.4k points
2 votes

Answer:

$0.85 per tomato

Explanation:

A unit rate is the cost for one item. Like $0.99 for this one bag of skittles.

So $3.40 divided by four is $0.85.

User Meylin
by
5.4k points