161k views
0 votes
Suppose you start an antique car by exerting a force of 300 N on its crank for 0.250 s. What angular momentum is given to the engine if the handle of the crank is 0.300 m from the pivot and the force is exerted to create maximum torque the entire time?

User Verric
by
6.6k points

1 Answer

0 votes

Answer

given,

Force on car, F = 300 N

time, t = 0.250 s

distance of the force from the pivot, r= 0.3 m

Angular momentum = ?

Now,

torque acting is calculated by multiplying force with displacement.


\tau = F * r


\tau = 300 * 0.3


\tau = 90\ N.m

we know,

torque is equal to change in angular momentum per unit time.


\tau = (\Delta L)/(\Delta t)

Δ L = τ Δ t

initial angular momentum is zero

L = 90 x 0.25

L = 22.5 kg.m²/s

Angular momentum is equal to 22.5 kg.m²/s

User Kerem Atam
by
6.9k points