menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
PVC pipe used to make toy rockets is sold by the foot. If 8 feet cost $16.89, what is the cost for 30 ft of pipe sold at the same unit rate
asked
Jun 19, 2021
88.1k
views
3
votes
PVC pipe used to make toy rockets is sold by the foot. If 8 feet cost $16.89, what is the cost for 30 ft of pipe sold at the same unit rate
Mathematics
middle-school
Ian Wood
asked
by
Ian Wood
6.2k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
3
votes
Answer:$63.34
Explanation:
8 divided by $16.89 =2.11
2.11 x 30 = $63.34
Syldor
answered
Jun 25, 2021
by
Syldor
4.9k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
6.2m
questions
8.2m
answers
Other Questions
Solve using square root or factoring method plz help!!!!.....must click on pic to see the whole problem
giles is searching for a sock and discovers that he has 10 socks for every 5 pairs of shoes. if he has 20 socks how many pair of shoes does he have
WILL UPVOTE EVERY ANSWER! MULTIPLE CHOICE! Solve for Y. 8-8y=2y+78 A)y=7 B)y=70 C)y=-7 D)y=-70
What is the solution? −10=2a−4 a=−7 a=−3 a = 3 a = 7
maggie has only dimes and quarters in her purse. she has 27 coins with a total value of 4.05. how many dimes does maggie have in her purse
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org