20.7k views
3 votes
Together a ruler and a pen cost $3.00. The pen cost $1.80 more than the ruler. How much does each item cost?

User Mrfreester
by
8.3k points

2 Answers

2 votes

Answer:

2.20

Explanation:

User Drew Beaupre
by
7.6k points
1 vote
The answer will be $2.20
User Com
by
8.4k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories