Answer with Explanation:
We are given that
Mass , m=372 g=

1 kg=1000g
Maximum acceleration, a=

Maximum speed ,v=1.75 m/s
a.We know that
Maximum acceleration, a=

Maximum speed, v=




Angular frequency,

b.Substitute the value of angular frequency


Hence, the amplitude=0.17 m
c.Spring constant,k=

Using the formula

Hence, the spring constant,k=37.6 N/m