182k views
2 votes
Suppose that 10 moles of an ideal gas have a gauge pressure of 2 atm and a temperature of 200 K. If the volume of the gas is doubled and the pressure dropped to a gauge pressure of 1 atm, what is the new temperature?

Select one:

a.

267 K

b.

300 K

c.

400 K

d.

200 K

1 Answer

1 vote

To solve this problem we will apply the concepts related to the equations of ideal gas, from there, we will define the proportion of these values between two states of matter. The ideal gas equation is defined as


PV = nRT

Here,

P = Pressure

V = Volume

n = Amount of mass

R = Gas ideal constant

T = Temperature

Between two states we have,


(P_1V_1)/(T_1) = (P_2V_2)/(T_2)

The pressure at each state is,


P_1 = P_(atm)+2 = 3atm


P_2 = P_(atm)+1 = 2atm

According to the statement,


V_2 = 2V_1

Then replacing,


T_2(3atm)(V_1) = T_1(2atm)(2V_1)


T_2 = (4)/(3)T_1


T_2 = (4)/(3) 200


T_2 = 267K

Therefore the correct answer is A.

User Locksleyu
by
7.2k points