117k views
4 votes
A boat is traveling at 3.2 m/s in the same direction as an ocean wave of wavelength 30 m and speed 6.8 m/s. If the boat is on the crest of a wave, how much time will elapse until the boat is next on a crest?

User Obe
by
7.4k points

1 Answer

2 votes

To solve this problem we apply the kinematic equations of linear motion. For which the speed is described as the distance traveled in a time interval. This would be,


v = (x)/(t) \rightarrow t = (x)/(v)

Our values are given as,


\text{The speed of the boat} = v_b = 3.8m/s


\text{The speed of the ocean} = V = 6.8m/s


\text{The wave length of the wave is the same distance traveled by boat} = d = \lambda = 30m


\text{The relative speed of the boat} = v_r = -3.8 +6.8 = 3m/s

Replacing we have,


t = (d)/(v_r)


t = (30m)/(3m/s)


t = 10s

Therefore will take until the boat is next on a crest around to 10s

User Paul Karlin
by
7.9k points