65.5k views
1 vote
At the store, Rebecca spent $32.40 on 24 rolls of paper towels. At what unit rate did Rebecca spend money on paper towels?

User Coco
by
4.9k points

1 Answer

0 votes

Answer:

Explanation:

dividing the total money by the number of paper towel rolls will give u the unit rate.

32.40 / 24 = $ 1.35 per roll <==

User Martin Dimitrov
by
5.0k points