134k views
4 votes
thanh bought 11 pieces of fruit and spent $5.60. if apples cost $0.60 each and pairs cost $0.35 each. how many of each kind of fruit did he buy.

User Znatz
by
6.0k points

1 Answer

4 votes

Answer:

The number of apples bought was 7 and the number of pears bought was 4

Explanation:

The correct question is

Thanh bought 11 pieces of fruit and spent $5.60. If apples cost $0.60 each and pears cost $0.35 each, how many of each kind of fruit did he buy?

Let

x ---->the number of apples bought

y ----> the number of pears bought

we know that

Thanh bought 11 pieces of fruit

so


x+y=11 ----> equation A

apples cost $0.60 each and pears cost $0.35 each and Thanh spent $5.60

so


0.60x+0.35y=5.60 ----> equation B

Solve the system of equations by graphing

Remember that the solution is the intersection point both graphs

Using a graphing tool

The solution is the point (7,4)

see the attached figure

therefore

The number of apples bought was 7 and the number of pears bought was 4

thanh bought 11 pieces of fruit and spent $5.60. if apples cost $0.60 each and pairs-example-1
User Aethergy
by
5.9k points