198k views
1 vote
A hydrogen atom emits a photon that has momentum 0.3059×10^(-27) kg·m/s. This photon is emitted because the electron in the atom falls from a higher energy level into the n = 4 level. What is the quantum number of the level from which the electron falls? Use values of h = 6.626×10^-34 J·s, c = 2.998×10^8 m/s, and e = 1.602×10^(-19) C.

User Mxc
by
7.1k points

1 Answer

5 votes

Answer:

The quantum number of the higher energy level is 7

Step-by-step explanation:

Given:

Momentum (p) = 0.3059×10⁻²⁷ kg·m/s

Planck's constant (h) = 6.626×10⁻³⁴ J·s

Speed of light (c) = 2.998×10⁸m/s

Charge of electron (e) = 1.602×10⁻¹⁹ C

Lower energy level (n₂) = 4

Higher energy level (n₁) = ?

From Bohr's model, change in energy of a photon is given as;


\delta E= ((1)/((n_2)^2) -(1)/((n_1)^2))*13.6eV

ΔE = P*C


P*C = ((1)/((n_2)^2) -(1)/((n_1)^2))*13.6eV


(P*C)/(13.6eV) =(1)/((n_2)^2) -(1)/((n_1)^2)


(1)/((n_1)^2)=(1)/((n_2)^2) -(P*C)/(13.6eV)


(1)/((n_1)^2)=(1)/((4)^2) -(0.3059X10^(-27)*2.998X10^8)/(13.6X1.602X10^(-19))


(1)/((n_1)^2)=(1)/((16)) -(0.9177)/(21.7812)}


(1)/((n_1)^2)=0.0625 -0.0421


(1)/((n_1)^2)=0.0204


(n_1)^2 = (1)/(0.0204)


(n_1)^2 = 49.0196


n_1 =√(49.0196)

n₁ = 7

Therefore, the quantum number of the higher energy level is 7

User Bhaskar
by
7.1k points