214k views
1 vote
Aberzombie purchases denim jeans from manufacturer oversees. The current purchase price is $9.2 per unit. Efforts to improve quality has prompted sourcing to consider making the jeans in-house. Annual sales should increase from 150,000 to 600,000 units. Fixed costs would increase by about $1,125,000 per year for the new equipment and tooling needed. The cost of raw materials and variable overhead would be about $2 per unit, and labor costs would be $3 per unit produced.What is the break-even quantity? _________ units (Enter your response rounded to the nearest whole number.)

User Milliron X
by
7.6k points

1 Answer

4 votes

Answer:

234,375 units

Step-by-step explanation:

The computation of the break-even quantity is shown below:

= (Fixed cost) ÷ (Contribution margin per unit)

where,

Contribution margin per unit = Selling price per unit - variable cost per unit

= $9.2 per unit - $2 per unit - $3 per unit

= $4.8

So, the break even quantity would be

= $1,125,000 ÷ $4.8

= 234,375 units

We assume the current purchase price would be equal to selling price per unit

User Kyle Jones
by
8.1k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories