Answer:
1.80 Meter
Step-by-step explanation:
The bottom of a water (liquid) container appears to be raised up in comparison to its actual depth because of the refraction. How shallow will the bottom appear depends on the refractive index of the liquid.
The refractive index(n) and apparent and real depth are related as given below:


Given,
n = 1.333
Real depth = 2.40 m

Thus, Apparent depth = 1.80 Meter