Answer:
The maximum speed of the heart wall during this motion is 0.032 m/s.
Step-by-step explanation:
Given that,
Amplitude of the simple harmonic motion, A = 1.7 mm = 0.0017 m
Frequency of the fetus's ventricular wall, f = 3 Hz
We need to find the maximum speed of the heart wall during this motion. The maximum speed of the object that is executing SHM is given by :




So, the maximum speed of the heart wall during this motion is 0.032 m/s. Hence, this is the required solution.